Przepisy na dania z grzybami leśnymi
Aromatyczne grzyby są idealnym dodatkiem do wielu potraw. Kulinarne walory grzybów wzbogacają zarówno te tradycyjne dania, jak i bardziej nowoczesne potrawy. Dlatego też każdy amator dobrego jedzenia powinien znać sposoby na praktyczne wykorzystanie grzybów podczas przygotowywania potraw. Jest to zresztą naprawdę praktyczna wiedza, ponieważ liczne potrawy z grzybami można przyrządzić szybko i przy niewielkim nakładzie pracy. Zatem jak można wykorzystać ten składnik w kuchni? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Najpopularniejsze dania z grzybami w Polsce
Polska od wieków znajduje się w gronie najbardziej zalesionych państw Europy. Korzystali z tego nasi dalecy przodkowie, którzy chętnie zbierali, a następnie wykorzystywali dary lasu na różne sposoby. Oczywiście w takich zbiorach pojawiały się także grzyby. Z tego względu w tradycyjnej polskiej kuchni można odnaleźć naprawdę liczne potrawy, w których grzyby są ważnym dodatkiem, a czasami nawet głównym składnikiem. Oto krótki wykaz najpopularniejszych dań z grzybami.
Pierogi z kapustą i grzybami leśnymi
Smakosze od lat debatują nad tym, jakie danie jest symbolem polskiej kuchni. Jedną z najczęściej wskazywanych odpowiedzi są pierogi i trudno się z tym nie zgodzić. Pierogi goszczą na naszych talerzach od naprawdę dawna, a kucharze wyspecjalizowali się w tworzeniu różnych odmian tej potrawy. Jedną z nich są pierogi z grzybami. Przyprawiony farsz grzybowy z dodatkiem masła potrafi naprawdę zachwycić swoim smakiem. Dodatkowo takie pierogi idealnie sprawdzają się jako danie bezmięsne (np. w okresach tradycyjnego postu).
Zupa pieczarkowa lub grzybowa
Licznym osobom wigilijna wieczerza kojarzy się między innymi z aromatyczną zupą grzybową. Jej delikatne walory smakowe sprawiają, że zupa grzybowa często jest pierwszym daniem serwowanym w czasie takiej kolacji. Z drugiej strony mnóstwo osób lubi na co dzień zajadać się zupą pieczarkową, która jest stałym elementem menu np. w popularnych barach mlecznych.
Uszka z grzybami
Pozostając przez moment w tematyce świąt, chyba nikt nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez czerwonego barszczu z uszkami. Oczywiście tradycyjne uszka są wypełnione smakowitym farszem z grzybów, który dodatkowo został podlany bulionem. Co ciekawe, uszka są również ważną potrawą w kuchni żydowskiej. Tam serwowane są w czasie święta Sukkot.
Makaron z sosem grzybowym
Kolejną popularną potrawą jest makaron z grzybami, a zwłaszcza letni makaron z kurkami. Jest to idealna propozycja szczególnie w trakcie sezonu, kiedy świeżo zebrane kurki mają najwięcej smaku i aromatu.
Staropolski bigos
Wbrew pozorom bigos jest dość złożonym daniem, gdyż jego walory zależą od smaku kilku różnych składników. Jednym z nich są oczywiście grzyby, bez których nie da się przygotować tradycyjnego bigosu. Co więcej, grzyby w bigosie można wykorzystać na kilka sposobów. Bardzo dużo osób dodaje do tego dania suszone grzyby, ale w sezonie warto postawić na świeże. Jeśli zaś chodzi o rodzaj, dobrze sprawdzają się choćby podgrzybki lub borowiki. Z drugiej strony trzeba przyznać, że sporą popularnością cieszą się także pieczarki. Tak naprawdę każdy fan bigosu może kierować się własnymi preferencjami.
Najpopularniejsze dania z grzybami na świecie
Wspomniane przykłady mogą skłonić wielu czytelników do założenia, że grzyby są w polskiej kuchni naprawdę ważnym składnikiem. Oczywiście można się z tym zgodzić, ale nie zmienia to faktu, że w niektórych kręgach kulinarnych rola grzybów jest jeszcze większa. Najlepszym tego przykładem jest Azja, czyli kontynent słynący z bardzo różnorodnych potraw i ogromnego kolorytu w świecie kulinarnym. To właśnie tam grzyby pokazują pełnię swojego kulinarnego potencjału. Oto kilka przykładów.
Ramen
Absolutnie ikoniczna potrawa, która w wielu krajach stała się słynna za sprawą popularnej mangi i anime Naruto, gdzie Ichiraku Ramen był ulubionym barem głównego bohatera. Ramen to bez wątpienia pełen smaku wywar z różnymi dodatkami. W Polsce jest to coraz popularniejsze danie, o czym najlepiej świadczy rosnąca liczba restauracji serwujących ten japoński specjał. Oczywiście w ramenie nie może zabraknąć nudli, wodorostów i… grzybów.
Grzyby po azjatycku
Jest to jedno z tych dań, gdzie grzyby odgrywają główną rolę. Zazwyczaj do przyrządzenia tej potrawy wykorzystuje się miks azjatyckich grzybów. W skład takiej mieszanki najczęściej wchodzą grzyby: shitake, boczniaki oraz shimeji. Dopełnieniem są dla nich podsmażone warzywa.
Makaron konjac z grzybami shimeji
To niezwykle orientalne danie łączy w sobie dwa najważniejsze składniki. Pierwszym z nich jest makaron konjac lub makaron shiritaki, czyli makaron z mąki roślinnej, który w ponad 95% składa się z wody. Jego przezroczysta struktura pozwala na wyeksponowanie innych składników. Dlatego świetnie pasują do niego grzyby shimeji, które mają bardzo charakterystyczny smak i aromat.
Zupa z grzybami mun
Grzyby mun to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj grzybów stosowanych w azjatyckich potrawach. Co ciekawe, wcale nie jest to jednak orientalny gatunek grzybów. Grzyby mun to po prostu gatunek uszaka bzowego, czyli grzyba występującego na całym świecie (w tym także w Polsce). W kuchni azjatyckiej służy on do przyrządzania wielu różnych potraw, a jedną z nich jest pełna smaku zupa.
Kurczak z grzybami mun
Jeżeli zaś chodzi o potrawy mięsne, klasyką pozostaje kurczak z grzybami mun. Łagodny smak tych grzybów bardzo dobrze komponuje się z mięsem drobiowym. Taką potrawę można np. podać z makaronem oraz sosem sojowym. W takim przypadku uzyskane połączenie smaków powinno zadowolić każdego miłośnika dalekowschodnich klimatów kulinarnych.
Czym są grzyby mun?
Jak już wspomnieliśmy, grzyby mun wcale nie są unikalnym gatunkiem, który występuje tylko w dalekiej Azji. Można je bowiem znaleźć praktycznie na całym świecie. Jest to zresztą świetna wiadomość, ponieważ grzyby mun to nie tylko smakowity dodatek do potraw, ale także skarbnica prozdrowotnych związków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule, który został w pełni poświęcony tym wyjątkowym grzybom.
Jakie właściwości mają grzyby shimeji?
Czasami na różnych portalach dietetycznych można przeczytać, że grzyby są mniej wartościowym składnikiem naszej diety. Jednak w praktyce liczne gatunki przeczą temu twierdzeniu. Jednym z nich są wspomniane już grzyby shimeji. W Europie nie są one jeszcze bardzo popularne, ale w Azji stanowią częsty składnik dań. Co więcej, one również kryją w sobie wiele korzystnych związków, a więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule.