Konto
Koszyk 0
ANTYOKSYDACJA
PRACA MÓZGU

Biochemia poranka – Co tak naprawdę dzieje się z twoim ciałem?

Wstęp do Biochemii Poranka

Poranek. Dzwoni budzik, otwierasz oczy i zaczynasz nowy dzień. Czy wiesz, co dzieje się w twoim organizmie w tych pierwszych chwilach po przebudzeniu? Albo co sprawia, że funkcjonujesz jak precyzyjnie wyregulowany zegar? Biochemia poranka to seria wydarzeń, które mają miejsce w twoim organizmie zaraz przed i po przebudzeniu, i wpływają na to, jak się czujesz oraz jak poradzisz sobie z wyzwaniami nowego dnia.

Zacznijmy od tego, że nasze ciało nie jest biernym obserwatorem wschodu słońca. To aktywny uczestnik, który dostosowuje się do cyklu dnia i nocy za pomocą szeregu procesów. Głównymi bohaterami tej porannej opowieści są hormony, miniaturowe molekuły, które mają gigantyczne znaczenie dla dobrego zdrowia i samopoczucia.

Hormony rządzące porankiem

Kortyzol – budzik w twoim organizmie

Na pierwszy ogień idzie kortyzol, często określany mianem hormonu stresu. Choć ta nazwa może wywoływać negatywne skojarzenia, kortyzol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zwiększa czujność i koncentrację na początku dnia. Jego poziom w krwi zaczyna rosnąć około 3:00 nad ranem, osiągając szczyt około 8:00. Dzięki temu naturalnemu cyklowi, twoje ciało dostaje sygnał, że nadszedł czas, aby obudzić się i przygotować na nowy dzień. Jednak należy odróżnić naturalny wzrost kortyzolu, zgodny z  biochemią organizmu, od długotrwale utrzymującego się jego wysokiego poziomu – może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe zmęczenie czy trudności z koncentracją. Dlatego przed snem, a szczególności w stresujących dniach, warto korzystać z metod relaksacji, np medytacji lub ćwiczeń oddechowych, które mogą obniżać zbyt wysoki poziom kortyzolu.

Melatonina – strażnik snu

Melatonina, zwana “hormonem snu” – jest kluczowym elementem regulującym cykl dnia i nocy. Wydzielana jest przez szyszynkę, małą strukturę gruczołową w mózgu. Kiedy zapada zmrok, poziom melatoniny zaczyna rosnąć, co pomaga zasnąć i utrzymać sen. Natomiast wraz ze świtem i promieniami słonecznymi, jej stężenie w organizmie spada, umożliwiając obudzenie się. Aby zmniejszyć zaburzenia produkcji melatoniny, a co za tym idzie, poprawić swój cykl dobowy, możesz kontrolować swoją ekspozycję na światło – wieczorem, a szczególnie po zmroku, minimalizuj narażenie na niebieskie światło (emitowane m.in. przez telefon, monitor, telewizor i część żarówek), a rano nastawiaj się na światło słoneczne, wykorzystując każdy promień słońca, zwłaszcza zimą.

Dopamina – poranny zastrzyk motywacji

Równie ważnym elementem jest dopamina – hormon nagrody. Pełni ona kluczową rolę w porannym procesie budzenia. Jej poziom zaczyna intensywnie rosnąć tuż przed naszym przebudzeniem, około godziny 7:30. Naturalny skok poziomu dopaminy przekłada się na zwiększoną motywację i optymizm – w ten sposób organizm wspiera nas, byśmy podjęli działania, które przyniosą nagrodę.

Ponieważ dopamina jest tak ściśle powiązana z uczuciem nagrody, pewne czynności mogą wpływać na jej poziom w nieoczekiwany sposób. Przykładem jest korzystanie z mediów społecznościowych, a w szczególności rano. Lajki, komentarze, udostępnienia, przesyt informacji – wszystko to może powodować krótkotrwałe, lecz silne wzrosty poziomu dopaminy. Zbyt częste korzystanie z mediów społecznościowych zaburza naturalny rytm tego hormonu, prowadząc do późniejszych spadków jego poziomu, pogorszenia ogólnego samopoczucia i motywacji.

Zamiast więc zaczynać dzień od bombardowania mózgu sztucznymi dawkami dopaminy: przeglądania Instagrama, Facebooka czy porannych newsów, warto poświęcić ten czas na bardziej wartościowe aktywności. Organizm lubi rutynę, a regularne godziny snu i przebudzenia, jak i poranne, powtarzane codziennie określone schematy czynności, pomagają w prawidłowym wydzielaniu dopaminy.

Świadome podejście do poranków

Biochemia poranka to złożony proces, który mimo, iż dzieje się niepostrzeżenie, ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Świadomość zachodzących wtedy zmian, pozwoli ci nie tylko lepiej zrozumieć siebie, ale też zacząć świadomie wpływać na swoje samopoczucie, motywację i stan zdrowia. Przykładowo, spożywanie kawy na pusty żołądek z samego rana (kiedy poziom kortyzolu jest najwyższy) może powodować wzrost uczucia niepokoju. Pierwszą kawę najlepiej jest wypić od 2h po przebudzeniu. Z kolei, wiedząc, jak niebieskie światło wpływa to na produkcję melatoniny, możesz lepiej regulować swój cykl snu i czuwania. Ekspozycja na naturalne światło słoneczne rano pomaga zresetować zegar biologiczny, co przyczynia się do lepszego samopoczucia i regulacji rytmu dobowego. 

Zrozumienie biochemii poranka otwiera nowe możliwości, pozwala lepiej wpłynąć na jakość życia i samopoczucie. To praktyczna wiedza, która umożliwia podjęcie świadomych decyzji o tym, jak spędzamy pierwsze godziny po przebudzeniu. Wykorzystaj tę wiedzę tak, aby twój poranek stał się sprzymierzeńcem w przygotowaniu na nadchodzący dzień.